HABER Xiaomi, ABD’ye karşı zafer kazandı

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Xiaomi, ABD’ye karşı zafer kazandı

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı sert ambargo halen etkisini sürdürürken, görevini devretmesine günler kala eski ABD Başkanı Donald Trump, Çinli şirket Xiaomi’nin kara listeye eklendiğini Ocak ayında açıklamıştı.
ABD Başkanı Trump, Xiaomi’yi Çin ordusu ile ilişkisi olması sebebiyle kara listeye eklemiş, şirket ise karşı açıklama yaparak bu iddiaları reddetti. Geçtiğimiz gün açıklanan mahkeme kararı Xiaomi lehine sonuçlandı.


ABD’nin açtığı davayı Xiaomi kazandı
Trump yönetiminin son günlerinde, Savunma Bakanlığı Xiaomi’yi Çin ordusuyla bağlantılı olduğu iddia edilen şirketler listesine ekledi ve önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi planlanan mali kısıtlamaları uyguladı. Ancak dün, ABD Bölge Yargıcı Rudolph Contreras, ilgili kararın keyfi bir şekilde alındığına karar verdi. Böylece şirketi yasal işlem haklarından mahrum bırakan bir davada Xiaomi’nin yasağı geçici olarak durdurdu.

Xiaomi ABD

Contreras, Xiaomi’nin dava ilerledikçe yasağı tamamen iptal edebileceğini söyledi. Ayrıca şirketin “telafisi mümkün olmayan zararlara” maruz kalmasını önlemek için emir çıkardı. Yasak duyurulduktan sonra, akıllı telefon üreticisi ABD borsalarından listeden çıkma ve küresel karşılaştırma endekslerinden silinme olasılığıyla karşı karşıya kaldı.
Xiaomi’den yapılan açıklamaya göre, mahkemenin orduyla olan bağlantısını yasadışı ilan etmesini ve atamayı kalıcı olarak kaldırmasını talep edileceği açıklandı.
 
Son düzenleme: