MAKALE vBulletin Nedir?

6 Şub 2021
69
0
1
vBulletin Nedir?
Arkadaşlar hazır site makalelerinden sıkıldınızmı bilmem ama artık sonuncuyu anlatayım. Sonuncu ve paralı sistem 🙂 vBulletin Nedir mi?
vBulletin ya da kısaca vB , İnternet üzerinde oldukça popüler olan PHP ve mySQL arabirimlerini kullanan bir forum betiğidir. vBulletin Tarihi James Limm ve John Percival tarafından 1999 yılında yapılmıştır. Bunun dışında ücretli bir yazılımdır .
Konuyu dahada ayrıntılarıyla anlatacak olursak vBulletin ya da kısaca vB, İnternet üzerinde oldukça popüler olan PHP ve mySQL arabirimlerini kullanan bir forum betiğidir.
vBulletin Tarihi
James Limm ve John Percival tarafından 1999 yılında yapılmıştır. Bunun dışında ücretli bir yazılımdır . Jelsoft Enterprises Ltd. tarafından geliştirilip pazarlanır. vBulletin’in diğer forum sistemlerinden farkı, diğer sistemlerden daha profesyonel olmasına rağmen kullanımının daha basit olmasıdır. vBulletin’in yeni eklentileri ve yeni sürümleri sürekli güncellenmektedir.
vBulletinin Bazı Özellikleri Ve Kullanımla Hakkında Bilgiler
– Her sürümü için Türkçe dil dosyası bulunabilir.
– Diğer forum sistemlerine nazaran daha sık yenilenmektedir.
– Her forum içeriğine göre bir tema yapılabilir veya bulunabilir.
– Herhangi bir sorun esnasında çok kolay bir şekilde yardım alınabilir.
– Mümkün olduğu kadar hiçbir eklenti yüklememeye özen gösterilmelidir. Çünkü oluşan açıkların bir kısmı yüklemiş olduğunuz eklentilerden kaynaklanabilir.
– Güncel ve güvenilir vBulletin bilgileri veren internet sitelerinden veya firmanın internet sitesinden güncellemeler takip edilebilir.
vBulletin Lisansı Hakkında
vBulletin lisansının satışı iki şekilde gerçekleşir . Birincisi yıllık lisans ikincisi ise süresiz lisanstır. Yıllık lisans aktif olduğu andan itibaren bir yıl sürelidir fakat süresiz lisansın adından da anlaşılacağı gibi bitiş süresi yoktur sadece aktif olduğu günden bir yıl sonra lisansın tekrar güncelleştirilmesi gerekmektedir. Bu güncelleştirme olmazsa yeni çıkan vBulletin sürümleri kullanılamaz. Lisanlı olmakla beraber dediğim gibi ücretli bir yazılımdır detaylara vBulletin Türkiye Destek sitesinden bakabilirsiniz.
Arkadaşlar bu bilgiler gerekli bilgi olduğundan WordPress’den başladım vBulletin’e kadar anlatabildiğim kadarı ile anlattım belki ilerde forum kurarsanız az bir php css bilginiz olsa bu hazır site scriptleri ile dilediğiniz formu dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.