HABER Uzun süredir beklenen Instagram özelliği yolda!

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Uzun süredir beklenen Instagram özelliği yolda!


Akıllı telefonların yükselişi, sosyal medyayı kullanım şeklimizi değiştirdi. Bir dönem herkesin bilgisayarlarından giriş yaptığı bu platformlar, artık neredeyse tüm trafiğini mobilden alıyor. Bu durum Twitter ve Facebook gibi şirketlerin mobile yaklaşımlarını etkiliyor. Bunun en net örneği ise Instagram tarafında yaşanıyor.
Popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması, bugün 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. Ancak bu kullanıcıların çok azı web sitesinden giriş yapıyor. Bunun ana nedeni ise akıllı cihazların yükseliş döneminde çıkan platformun, büyük oranda mobil için tasarlanması. Şirketin web sitesinin olmasına rağmen pek çok kritik özelliğin kapalı olması, kullanmak isteyen kullanıcıların önüne geçiyor. Neyse ki bu çok yakında değişiyor.


İnstagram web uygulamasına paylaşım özellikleri geliyor
Alessandro Paluzzi isimli bir analist, kısa süre önce yaptığı bir paylaşımda, Instagram’ın web sitesindeki gönderi paylaşım ekranına ulaşmayı başardığını açıkladı. Bu kısma tam olarak nasıl eriştiğini açıklamayan Paluzzi, özelliğin ekran görüntülerini takipçileriyle paylaştı. Böylelikle Instagram tarafından resmi olarak doğrulanmasa da web sitesinin yeni yetenekler kazanacağı ortaya çıkmış oldu.


Çok yakında duyurulması beklenen özellik, Instagram kullanıcılarının tarayıcıdan girerek gönderi paylaşmasına ve hikaye eklemesine izin verecek. Aslında bu özellik hali hazırda mobil web versiyonlarda bulunuyordu. Ancak masaüstü tarafında, uzun süredir hasretle bekleniyordu. Bu yeniliklerin özellikle mesleği sosyal medya olan kişilerin işini kolaylaştıracağı düşünülüyor.
iPad kullanıcılarının yüreği buruk
Bu yeniliğin, iPad kullanıcılarını da sevindirmesi bekleniyor. Aslında Instagram uygulaması, iPadOS için hali hazırda kullanılabilir durumda. Ancak uygulama sanki telefondaymışçasına doğrudan iOS sürümünü çalıştırıyor. Bu da özellikle büyük ekranın öneminin kaybedilmesine neden oluyor. Her ne kadar yeni web sürümünün iPad kullanıcılarının işine gelecek olsa da, kullanıcılar şirketin daha uyumlu bir sürüm çıkarmasını dört gözle bekliyor. Ne yazık ki gelen bilgiler, bunun kısa süre içerisinde gerçekleşme ihtimalinin pek de bulunmadığını gösteriyor.