HABER Microsoft ve Epic Games, Steam’i köşeye sıkıştırdı

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Microsoft ve Epic Games, Steam’i köşeye sıkıştırdı

Fortnite ve Unreal Engine ile tanınan Epic Games‘in dahil olması, dijital oyun mağazacılığında rekabeti kızıştırdı. Özellikle düşük komisyon ücretiyle oyun geliştiricilerin desteğini kazanan Epic, bu durumu en büyük rakibini eleştirmek için kullandı. Eleştirilere rağmen komisyonları sabit tutmayı başaran Steam‘e bir darbe de Microsoft‘tan geliyor. Şirket, Microsoft Windows Store için yeni komisyon oranları belirledi.
Yapılan açıklamaya göre ABD‘li teknoloji devi, oyun geliştiricilerden alınan komisyonu ciddi oranda azaltmaya hazırlanıyorMicrosoft Windows Store, komisyonu düşürüyor
Oyun stüdyolarının yaşadığı en büyük sorun olan komisyonlar, ilk olarak Epic Games ile gündeme geldi. Steam ile doğrudan rekabete giren şirket, oyun geliştiricileri kendine çekmek için komisyon oranlarını düşük tutacaklarını açıkladı. Steam‘de yüzde 30 olan komisyonu yüzde 12‘ye çeken şirket, bu hamlesiyle oyun geliştiricileri kendine çekmeyi başardı.

Windows Store


Geliştiricilerin takdirini toplayan bu hareket, stüdyoların Epic Games‘e oyun çıkarma konusunda daha istekli olmasına yol açtı. Hala pazar lideri olan Steam, bu olaylar sebebiyle oldukça fazla eleştirilse de, tartışmaları geride bırakmayı başardı. Ancak şirkete bir darbe de Microsoft Windows Store tarafından geldi.
Microsoft‘un Xbox Wire’da yaptığı açıklamaya göre, Windows Store üzerinden yapılan oyun satışlarında yüzde 30 olan komisyon ücretleri, yüzde 12‘ye düşürülecek. 1 Ağustos‘ta yürürlüğe girecek yeni komisyon politikasının, oyun geliştiricileri Steam’den uzaklaştırması bekleniyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft, “Oyun geliştiriciler, oyunculara harika haberler sunma hedefimizde büyük öneme sahip. Onların bizim platformlarımızda başarılı olmalarını istiyoruz. Adil bir komisyon, geliştiricilerin daha fazla oyuncuya ulaşmasına ve daha fazla oyun yapmasını sağlayacak. Bu da daha iyi bir ticari başarı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.