DUYURU iOS 14.5.1 performans sorununa geçici çözüm bulundu!

Mod

30 Ocak 2021
26
0
1
iOS 14.5.1 performans sorununa geçici çözüm bulundu!

Apple, geçtiğimiz haftalarda kullanıcılarına merakla beklenen iOS 14.5 güncellemesini yayınladı. Ancak bazı kişiler bu sürümde çeşitli hatalar olduğunu bildirdi. Bunun ardından şirket, iOS 14.5.1 sürümünü piyasaya sürdü fakat yine sorunların üstesinden gelemedi. Zira iOS 14.5.1 ile birlikte kullanıcılar bu kez de performans sorunu yaşamaya başladılar.
Raporlara göre iOS 14.5.1’in performans sorunu genelde üst segment modelleri etkiliyor. Örneğin hız testi gerçekleştiren bir kaynak, iPhone 11 ve iPhone 12‘nin iPhone XR‘dan daha düşük bir performans sergilediğini ortaya çıkardı. Ancak bu soruna farklı kaynaklar geçici de olsa bir çözüm buldu.


iOS 14.5.1 performans sorununu çözme
Kullanıcıların bir kısmı, yaşanan bu olayı Apple’ın yavaşlatma stratejisine bağladı. Ancak durum göründüğü gibi değil. Basit bir yöntem ile iOS 14.5.1’deki sorunları geçici olarak çözmek mümkün. Bunun içinde öncelikle telefonlarınızda ”iPhone’u bul” ayarlarını girmeniz gerekecektir. Buraya girdikten sonra ise karşınıza çıkan kısımdan ”ağ bul” ayarını kapatın. Yapacağınız tüm işlemler bu kadar. Ayarların etkili olması için telefonunuzu bir kez kapatıp açmanız gerekecektir.

iOS 14.5.1


iOS 14.5.1’deki yavaşlama sorununun ağ kaynaklı bir hatadan olduğu söyleniyor.
Çözümü bulan kişiler iOS 14.5.1’deki performans sorununun, ağ ayarlarındaki bir problemden kaynaklandığını söylüyorlar. Hatta çoğu kişi ağ ayarlarını kapattıktan sonra telefonlarının tekrardan eski performansına kavuştuğunu iddia ediyor. Aynı zamanda performans testlerinde de bu sorunun giderildiği açıkça ortada.
Apple şu anda bu konu hakkına resmi bir açıklamada bulunmadı. Fakat iOS 14.6 beta sürümüne sahip kişiler, şirketin performans sorununu çözdüğünü söylüyor. Yani şirket birkaç hafta sonra yayınlayacağı kararlı bir sürüm ile, yaşanan tüm performans sorunlarını tamamen ortadan kaldıracak.