HABER Hindistan’da kripto paralara yasak geliyor

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Hindistan’da kripto paralara yasak geliyor

Hindistan’ın adımı sosyal medyada gündem oldu
Hindistan’ın kripto paralar için böylesine sert bir yaptırım uygulayacak olması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Uzmanlar, hükümetin hayata geçireceği tartışmalı yasayı, bu para birimlerinin spekülatif olmasına dayandırdı. Kripto para piyasasının, yatırımcılar için büyük mali yıkımlara neden olma ihtimali bulunuyor.
Hindistan’da kripto para yatırımcılarının sayısı ve bu yatırımların maddi değeri hakkında henüz paylaşılmış bir veri bulunmuyor. Ancak sektör uzmanlarına göre sekiz milyondan fazla yatırımcı, buraya yüz milyonlarca sterlin yatırmış durumda. Sosyal medyada dolaşan yaygın bir düşünce, hükümetin bu paraların tamamına el koyacağını gündeme getirse de bu iddiaların bir aslı yok. Tasarı
mecliste onaylandığı taktirde, en kötü ihtimalle bu yatırımcılara maddi ceza uygulanacağı söyleniyor.

kripto para

Üst düzey hükümet yetkilisinin Reuters‘a aktardığı bilgilere göre yasa tasarısı onaylanırsa, kripto para yatırımcılarına altı aylık bir süre tanınacak. Bu zaman zarfında yatırımcılar sanal varlıklarını tasfiye edebilecek. Fakat tanınan sürenin sonrasında, sanal paraları elinde tutmaya devam eden kişiler cezaya tabi tutulacak.