HABER Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı? Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı ?

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Açıklama son dakika geldi! Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı? Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı?
Aralık ayından bu yana uygulanmakta olan hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının akıbeti Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanan Kabine Toplantısı ile beraber belli oluyor. Milyonlar Kabine sonrası gelen son dakika açıklamalarına kilitlenirken “Ankara, İzmir ve İstanbul’da hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı mı, yasaklar devam edecek mi?” sorularına ait yanıtı aramaya başladı. Bilindiği üzere Aralık ayında alınan kararla beraber hafta içi belirli saatlerde hafta sonu ise Cuma akşamı itibarıyla kesintisiz olarak sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Yeni normalleşme kararları ise birazdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika açıklaması ile belli olacak.
Giriş Tarihi: 1.3.2021 21:27Son Güncelleme: 1.3.2021 21:27ABONE OL
Açıklama son dakika geldi! Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde kalktı? Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

Son dakika haberler… Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması 4 Aralık tarihinden bu yana devam ediyordu. Milyonlar vakalarda yaşanan düşüşle beraber Mart ayında başlayacak normalleşme kararına kilitlendi. Bugün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası uygulanan bu kısıtlamaların akıbeti de belli olacak. Bu noktada "İstanbul, Ankara ve İzmir'de hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı, ne zaman kalkacak, yasaklar hangi illerde kalktı?" gibi sorular yanıt arıyor. Başkan Erdoğan sokağa çıkma yasağı ve diğer tüm kısıtlamalara dair kararı verecek.
HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI MI?
1 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı ile beraber uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağı ve diğer tüm kısıtlamalarda kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Türkiye genelinde uygulanan hafta içi ve hafta sonu yasaklarının ise hangi illerde kaldırılacağı merak ediliyor.


ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL'DA YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK? | SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKACAK MI?

Kabine Toplantısı kararları ile beraber Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kalktı mı, kalkacak mı ve hafta sonu yasaklar ne zaman bitecek gibi birçok sorunun yanıt bulması öngörülüyor.
OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? ERDOĞAN AÇIKLADI
İşte, Kabine gündemi ve detaylar;DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)
Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...
ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)
Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu,Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya,Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...
YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)
İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik,Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli
ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)
Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu,Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.
KRİTİK KABİNE TOPLANTISI SONA ERDİ! İŞTE NORMALLEŞME KARARLARI
Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

BAKAN KOCA PAYLAŞTI!
Bakan Koca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada detayları paylaştı.
"İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz."

ANKARA VE İSTANBUL'DA YASAKLARIN KALKMASI ZAMAN ALACAK GİBİ
Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaların kaldırılmasının mart ayının ikinci yarısına bırakılacağı konuşuluyor.
EN SON BAR VE GECE KULÜPLERİ: Kısıtlamalarda en son esnetmenin ise bar ve gece kulüplerinde olması planlanıyor. Buraların ancak Haziran ayı ile birlikte açılmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

KRİTİK EŞİK 20 BİN: Türkiye açısından kritik eşit günlük vaka sayısında 20-25 bin olarak kabul ediliyor. Bu sayısı geçmesi halinde sağlık sistemi hastalara hizmet vermekte zorlanandaysa başlıyor. Kısıtlama ve esnetme kararlarının bölgelerde alınmasının vaka sayısının çok yükselmesini önleyeceği öngörülüyor. Mutant virüslerde bulaş hızlı olsa da hastalık ağır seyretmiyor.
65 yaş ve üstü aşılama tamamlandığında varyant virüs yayılsa bu gruplar etkilenmeyecek. Bu da yoğun bakımlarda yığılma olmayacağı anlamına geliyor.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNDE KORONAVİRÜS HASTALARININ DURUMU: Şu anda yoğun bakımların yüzde 50'si dolu. Bunun da yarısını Kovid 19 tanılı hastalar oluşturuyor.
MUTANT VİRÜS İÇİN ÇİFT TEST: Mutant virüslerin hızla tespiti için Türkiye genelindeki laboratuvar sayısı arttırıldı. Testlerin garanti olması için alınan numuneler Ankara'ya da gönderiliyor. Böylece test iki kez yapılmış oluyor

ESNEMEDE İKİ ENDİŞE: Esneme kararlarının illere göre alınması iki endişe neden oldu. Bunlardan ilki kısıtlamaların kaldırıldığı ile komşu illerden akın yaşanması. Bunun önlenmesi için sınırda kontrollerin de arttırılması, denetim iyi yapılması hatta HES kodu istenmesi üzerinde duruluyor. İkincisi ise il yönetimlerinin esneme için esnaf başta olmak üzere çeşitli kesimlerden talep gelmesi.

AÇILMAYA EN YAKIN OLAN İLLER
Hakkari, Muş, Batman, Iğdır ve Şırnak gibi vaka sayısı yüz binde 10'un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında korona virüsü vaka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olabilecek.

İşte belirlenen renk kodları;
Düşük kademeler

DÜŞÜK KOVİD RİSKİ (MAVİ): Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller
ORTA KOVİD RİSKİ (SARI): Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller
Yüksek kademeler;
YÜKSEK KOVİD RİSKİ (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller
ÇOK YÜKSEK KOVİD RİSKİ (KIRMIZI): Yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller.

YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK?
Başkan Erdoğan; "Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." İfadelerine yer verdi. Bakan Koca ise şunları söyledi: "Bazı illerimizde buna yönelik özel tedbir planlarımız var. Vaka sayılarındaki artış, bazı illerimizin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabilecek."