En az bellek (RAM) kullanan web tarayıcılar

6 Şub 2021
69
0
1
WhatsApp Image 2021-03-30 at 21.13.26.jpeg

Mozilla Firefox
Windows XP ve Internet Explorer’ın zihinlerimizde yer ettiği zanmanlarda hızı ve eklenti desteğiyle internet kullanım şeklimizi değiştiren Firefox, hâlâ çok kullanışlı bir tarayıcı. Özellikle güvenliğine düşkün kullanıcılara hitap eden tarayıcı, eklediğiniz e-posta adresiniz herhangi bir veri sızdırma olayına kurban gitmişse sizi bilgilendiriyor ve internette ayakizlerinizi takip eden çerezleri engelliyor.

Eklenti bakımından Chrome ile yarışan tarayıcı her ne kadar son yıllarda hız bakımından iyileşmiş olsa da hâlâ Chrome’un gerisinde. Fakat yine de mütevazı bir donanımda bile düzgün ve takılmadan çalışıyor.

Bellek kullanımı az sayfa açmışken Chrome’dan biraz fazla olsa da dizüstündeyseniz, daha az pil kullanması hoşunuza gidecektir. Çok fazla sayfa açınca ise bellek kullanımı Chrome ile aynı desek yeridir. Yeni gelecek çoklu oturum modu, bir sitede birden fazla hesabınız varsa, gir çık yapmanıza kalmadan kullanım yapmanıza izin verecek.

Google Chrome
İnternette Chrome’un bellek kullanımıyla ilgili caps’leri görüp gülmüşsünüzdür, keşke o görsellerin şaka olduğunu söyleyebilseydik. Chrome İsviçre çakısı gibi olduğundan sistem kaynaklarına saldırması da hâliyle normal…

İnternet kullanım deneyimini geliştiren binlece eklenti, güvenli DNS, artırılmış ve sanal gerçeklik için WebXR altyapısı, AV1 video desteği gibi özellikler bedavaya gelmiyor. 15 tane video sayfası açınca bellek kullanımının 5 GB’a vurduğunu görüyorsunuz. Firefox’a tur bindirdiği yer ise Google hizmetlerinin doğal olarak çalışması, fakat Firefox kadar güvenlik seçeneği sunmasa da bu özellikler eklenti mağazasından indirilebilir.

Microsoft Edge
Biraz yaşı geçkin okurlarımız Microsoft’un tarayıcı konusunda nasıl geride kaldığını hatırlayacaklardır. Fakat Microsoft, Windows 10 ile sunduğu Edge ile büyük yol kat etmiş durumda. Geçtiğimiz yılda Edge motorundan Chrome’un motoru olan Chromium’a geçiş yapan tarayıcı hâlâ denediğimiz en hızlı, en az ve bellek kullanan tarayıcı.

Video oynatma performansı Chrome’dan bile iyi olan tarayıcı web sayfalarını uygulama olarak indirebiliyor. Özellikle Google Dokümanlar ya da Twitter beğenileri için bu özelliği kullanacağınızı düşünüyoruz.

Tek sayfada Google Chrome 350 MB üzerinde bellek kullanırken, Edge sadece 170 MB kullanmasıyla gönülleri fetih ediyor. Beş sayfa açıkken bu kullanım eşitleniyor ama, çok açgözlü biri değilseniz ve belleğinizin başka uygulamalara kalmasını istiyorsanız şiddetle tavsiye ederiz.