HABER Apple, Microsoft’un komisyon talebini geri çevirdi

23 Ocak 2021
73
3
8
webmasterlocasi.com
Apple, Microsoft’un komisyon talebini geri çevirdi


Epic Games ve Apple arasında devam eden dava teknoloji devi hakkında ilginç detayları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Belgelere göre Microsoft, Apple ile perde arkasında Office için App Store komisyonlarını atlatma görüşmeleri yaptı.
Ortaya çıkan 2012 tarihli bir e-posta dizisi, Microsoft‘un iPad için Office‘i piyasaya sürmesine ve Apple’ın haberlere tepkisine ışık tutuyor. CNBC‘ye göre, Apple üyeleri Microsoft ekibine WWDC‘ye (Worldwide Developers Conference) katılmak isteyip istemediğini sordu. Microsoft ise, iPad planları hakkında konuşmaya hazır olmadığı cevabını verdi.


Microsoft, Office için Apple ile anlaşamamış
App Store yöneticileri Phil Schiller ve Eddy Cue‘nin e-postalardaki mesajları, firmanın bazı taleplerini de detaylandırıyor. Buna örnek ise Microsoft‘un Schiller ve Cue ile Microsoft kıdemli başkan yardımcısı Kirk Koenigsbauer gibi kendi ofislerinde buluşmak istemesi.
apple-microsoft-office-ile-anlasmayi-reddetmis

Teklifi kabul eden Apple, Microsoft‘un Apple‘dan satın alma işlemlerini toplamak ve App Store’un yüzde 30 komisyonunu ödememek için kullanıcıları kendi web sitesine yönlendirme talebinde ise köprüleri attı. Zira yayınlanan bir e-postada, Schiller’in “Mağazayı işletiyoruz, geliri topluyoruz” diyerek teklifi reddettiği görülüyor.
Öte yandan devam eden dava, Epic ve Apple arasında dostane bir ilişkinin olduğunu da gözler önüne seriyor. Örneğin Apple‘ın Epic Games‘i ARKit artırılmış gerçeklik platformunu desteklemeye ikna etmekle ilgili faaliyetler yürütüldüğü davada ortaya çıkan detaylardan biri. Ayrıca 2017’de Epic üyelerinin e-postaları, animasyonlu karakterler oluşturmak için iPhone‘nun yüz izleme teknolojisini kullanmak üzere şirketle toplantı yapıldığını gösterdi.